fbpx

Prelegenci

Prelegenci

JAVIPS to wydarzenie skierowane przede wszystkim do profesjonalistów, dlatego starannie wybraliśmy osoby, które wystąpią na naszym wydarzeniu. Trzech specjalistów, doświadczonych developerów, konsultantów IT- oto prelegenci drugiej edycji JAVIPS.


Tomasz Michalak

Bio

Specjalista w obszarze wydajnych, lekkich oraz skalowalnych architektur sterowanych zdarzeniami, zajmujący się na co dzień programowaniem reaktywnym oraz systemami mikroserwisowymi. Współtwórca rozwiązań open source’owych; mentor technologiczny, uczestnik hackathonów oraz prelegent polskich i międzynarodowych konferencji i meet-upów. Obecnie pełni rolę Principal Software Engineera w Cognifide, gdzie zajmuje się tworzeniem platform webowych dla globalnych klientów.

 

Prezentacja

Nowoczesne platformy (webowe) to architektury, na które składa się wiele wyspecjalizowanych komponentów (modułów). Wydajne, skalowalne oraz odporne na błędy rozwiązania wymagają nowatorskiego podejścia, które połączy je w kontrolowany i izolowany sposób, ograniczając niepożądane zależności pomiędzy nimi.

Na najbliższym JAVIPS opowiem z jakimi wyzwaniami można się spotkać, projektując rozwiązania dla globalnych marek (jak EY czy Unilever) oraz w jaki sposób uproszczony model współbieżności, architektura sterowana zdarzeniami oraz programowanie reaktywne je adresują. Na przykładzie frameworku Vert.x oraz RxJavy pokażę, jak budować lekkie reaktywne platformy mikroserwisowe.

Jakub Marchwicki

Micro Service Architecture is an architectural concept that aims to decouple a solution by decomposing functionality into discrete services. Think of it as applying many of the principles of SOLID at an architectural level, instead of classes you’ve got services” – teraz wszyscy to znamy, wszyscy o tym mówią, niektórzy z powodzeniem stosują.

Ale… od teorii do praktyki jest długa i zawiła droga, wiele podejść, mnóstwo kroków pośrednich. W tej prezentacji, chciałbym pokazać kilka scenariuszy w których “mikroserwisowy sposób myślenia” pozwolił nam wyjść z problemów w systemach legacy: duplikując istniejące funkcjonalności, budując proxy do istniejących systemów, zarządzając szeregiem systemów typu embedded, stopniowo migrując aplikację z jednej technologii na inną, z jednego języka na inny, tworząc nowe usługi obok istniejących, klasycznych big ball of mud. Bowiem mikro serwis to nie tylko szereg małych aplikacji w Spring Boot gadających ze sobą po HTTP – to sposób myślenia o problemach w skali mikro i platforma do dyskusji o rozwiązaniach tam gdzie one przynależą: w biznesie, w infrastrukturze itd.

Piotr Przybył

Notoryczny inżynier w pracy i poza nią, podążający za meandrami sztuki programowania. Zawodowo Remote Freelance Software Gardener, od kilku lat wyrywający chwasty w ogródkach webowych i zwykle przycinający Javę do kształtów pożądanych przez klientów. Miłośnik lekkości i zwinności, która powinna przejawiać się przede wszystkim w stosowaniu właściwych narzędzi. Trener. Prelegent na JDD, GeeCON, 4Developers i innych.

“Najlepszy algorytm do sortowania to quick sort.”
“Indeksy przyspieszają działanie bazy.”
“Dane sortuje się przy pomocy ORDER BY.”
“Dziedziczenie be, kompozycja cacy.”
“Windows to system operacyjny.”
“W bazie musisz mieć transakcje.”
“Java jest wolna.”
“Nie jedz żółtego śniegu.”
“Nie należy samemu podpisywać certyfikatów.”
“Interrupt w Javie jest skopane.”

Świat IT jest pełen mantr/prawd objawionych, przekazywanych (często w tradycji ustnej) w plemionach programistów. Bezmyślnie powtarzane z pokolenia na pokolenia (często już od uczelni) powodują bezrefleksyjne stosowanie, które może wywołać w najlepszym przypadku więcej szkody niż pożytku. W najgorszym: totalną klapę za wagony dolarów.
Kontekst jest nieodzowną otoczką każdej mantry. Pozwala bez pudła odróżnić właściwe użycie od nadchodzącej plajty.

Czy przypadkiem nie wierzysz bezrefleksyjnie w jakąś prawdę objawioną?
Jak należy rozpoznać właściwy konteksty użycia?
Czy można jeść żółty śnieg?
Zapraszam.

back to top