fbpx

Prelegenci

Prelegenci

Łukasz Gebel

Bio

Za dnia inżynier oprogramowania w firmie TomTom, nocą zaś entuzjasta uczenia maszynowego. Technologie, z których korzystam najczęściej są związane z ekosystemem Javy. Na co dzień pracuję nad projektowaniem, implementacją i wdrażaniem systemów rozproszonych działających w środowiskach chmurowych takich jak Microsoft Azure i AWS. Interesuję się zagadnieniami związanymi z klasyfikacją i systemami wieloagentowymi. Uwielbiam się uczyć, czytać książki i grać w piłkę nożną – w dowolnej kolejności .

 

Czy programiści śnią o bezstanowych aplikacjach?

Odpowiedź bardzo często brzmi: tak. Stan kojarzy się ze zwiększoną złożonością i problemami, którymi my, programiści musimy się zająć. Są to jak najbardziej słuszne skojarzenia, jednak zdarza się, że nie możemy uciec od wprowadzenia i obsługi stanu w oprogramowaniu, nad którym pracujemy. Jest on naturalną częścią rzeczywistości, a więc również w rzeczywistości wirtualnej systemy muszą go odwzorować.

Na szczęście z pomocą przychodzą nam różnego rodzaju usługi dostępne w chmurach. Mamy do dyspozycji m. in. bazy danych, magazyny danych (s3, blob storage), cache. Wszystko okraszone możliwością replikacji stanu, strategiami działania w przypadku awarii i automatycznego odzyskiwania. Brzmi świetnie? Być może, ale diabeł tkwi w szczegółach.

Podczas prezentacji opowiem o doświadczeniach jakie ja i mój zespół zdobyliśmy pracując nad stanowymi systemami rozproszonymi działającymi w chmurze. Dowiecie się również jak korzystanie z usług w chmurze wpływa na dostępność naszych systemów. Będzie też trochę matematyki, która pomoże nam odpowiedzieć na pytanie jaka jest dostępność systemu, który projektujemy.

Adam Dubiel

Bio

Team manager, developer, szkoleniowiec i architekt z 1/4 etatu w HR. Mimo, że spis stanowisk wygląda bardziej jak ścieżka kariery, stara się znaleźć czas na każdą z tych ról (chociaż developer już raczej weekendowy). Największą satysfakcję daje mu tworzenie środowiska, w którym jego zespoły mogą zmieniać świat na lepsze pisząc i wdrażając systemy i aplikacje. Poza tym dzielenie się wiedzą, gotowanie oraz hodowanie roślin na skromnym balkonie.

 

Przychodzi request do usługi..

W zależności od wielkości systemu dzieje się to od kilku razy na minutę do kilku tysięcy razy na sekundę. Żądanie HTTP dociera do usługi napisanej w Java. Jego obsługę możemy podzielić na kilka etapów: magia, kontroler, serwis, repozytorium, magia. Co gorsza elementy magiczne występują często też między kontrolerem a serwisem, serwisem a repozytorium..

W czasie tej prezentacji chcę pokazać co kryje się pod warstwami magii, zwanej również abstrakcją. Zrozumienie tych mechanizmów pozwoli uniknąć błędów i problemów, które najczęściej spotyka się w czasie największego ruchu na produkcji.

Do wydarzenia pozostało:

 • 00

  days

 • 00

  hours

 • 00

  minutes

 • 00

  seconds

back to top